trešdiena, 2011. gada 27. aprīlis

Vienas dienas ekspedīcija #1


Lieldienu brīvdienās mēs tikām lutināti ar izcili labu laiku, kas tā vien vilināja doties garās, pavasarīgās pastaigās. Un bija jau arī vērts, jo pateicoties siltajam laikam, visās malās manāma rosība. Pavasara saulē sasilusi, pērno zāli čaukstinādama, dodas pļavas ķirzaka. Parastie krupji jau sapulcējušies uz kāzu deju nelielā dīķīti, un pīkstēdami cīnās par dāmām.. Bet pa ceļam tie smiltīs atstājuši savus mežģīņu rakstiem līdzīgos pēdu nospiedumus.


Krupja pēdu nospiedumi


Pavasarī sarosās arī augi. Gandrīz var sadzirdēt, kā paukšķēdami veras vaļā pumpuri. Pūpoli no baltiem jēriņiem pārvērtušies dzeltenos cāļos. Piekalnītē ziedēšanā sacenšas dažādas vizbulītes. Visas trīs Latvijā sastopamās sugas - baltās, dzeltenās un zilās.


Zilās vizbulītes reizēm uzzied arī ar baltiem, rozā, gaišziliem un violetiem ziediem


Dzeltenās vizbulītes


Starp vizbulītēm redzami ārstniecības lakača pagaidām vēl rozīgie ziediņi. Ar laiku tie kļūs violeti, bet beigās iekrāsosies zili.


Zied ārstniecības lakacis


Priežu mežā greznojas meža silpureņu krāšņie ziedi. Tiem blakus no sūnām kā pelēki, pūkaini pūpoli spraucas vēl neuzplaukušo ziedu pumpuri. Kaut arī vietām šīs puķes sastopamas lielā skaitā, nenāk par ļaunu atcerēties, ka tās tomēr ir retas un aizsargājamas, tāpēc labāk priecāsimies par silpurenēm mežā, nevis kritīsim kārdinājumā tās noplūkt, lai ieliktu mājās vāzītē.


Silpurenes pumpurs


un ziedi


Iebrienot purvā, liekas, ka arī te pūpoli aug no sūnām. Tomēr tie nav pūpoli, bet spilvju ziedi, kas vēlāk vasarā pārvērtīsies baltās pikas, un izskatīsies kā pa purvu izmētātas vates piciņas.


Zied spilve


Pļavās un grāvmalēs ar saviem saules dzeltenajiem ziediņiem māllēpes kārdina bites un kamenes Vasarā šajā vietā būs redzamas tikai lielas lapas ar pūkainām apakšpusēm.


Māllēpes zieds


Kaut arī par sēņu laiku pieņemts uzskatīt rudeni, pirmās sēnes redzamas jau drīz vien pēc sniega nokušanas. Tās ir košās, sarkaniem trauciņiem līdzīgās agrenes, neuzkrītošākās kaussēnes, kā arī daudzas citas.


Agrene


Kaussēne


Un, kaut arī sniegs jau ir nokusis, strauti un upītes vēl nespēj tikt galā ar ūdeņu bagātību. Pavasaris ir tas gadalaiks, kad jebkurš no mums var doties dabā atklāt sev pavasara brīnumdarbus.Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru